Nové kurzy salsy v Martine

Salsa Martin – sezóna 2022/2023

Kurzy v Martine sú momentálne pozastavené, vždy sa však môžeš prihlásiť do kurzu v Žiline.

Ďalší kurz salsy pre začiatočníkov v Martine zvážime a otvoríme podľa záujmu a prihlásených.

Predbežnú prihlášku do kurzov salsy v Martine môžeš poslať už teraz.

Pripojiť sa do kurzu dá na prvých 2 lekciách.

Keď sa chceš predbežne prihlásiť alebo sa niečo opýtať, vyplň náš online formulár.

Kedy: Lekcie salsy v Martine budú prebiehať pravidelne vo štvrtok od 18:00

Časový harmonogram:

 • 18:00 – 18:50 Prípravka/začiatočníci
  • pozn.: tanečný partner nie je podmienkou, prihlásiť sa môžu aj jednotlivci
 • 19:00 – 19:50 Pokračujúci/pokročilejší (otvorená úroveň, podľa prihlásených)
 • 20:00 – 21:00 Tančiareň

Kde: V priestoroch martinského pubu Retro Rock Pub (google mapa tu)

Trvanie kurzu: 6 lekcií

Cena: 45 € /6 lekcií, v prípade opakovania prípravky je to 25 €

Zaradenie do úrovne salsy stanovuje inštruktor.

Salseri, ktorí chodia do vyššej úrovne majú opakovanie nižších úrovní BEZPLATNE.

Keď sa chceš prihlásiť alebo sa len niečo spýtať, vyplň náš online formulár.

Prihláška

Daj vedieť, že sa k nám chceš pridať. Vyplň svoje údaje do formulára. Tešíme sa na teba.

  Vyplnením formuláru prehlasujem, že som sa oboznámil/a s pravidlami spracúvania osobných údajov *

  Salsa v Martine

  Čo je to salsa v Martine

  Salsa ktorú tancujeme v Martine na našich kurzoch je zaradená do kategórie „social dance”. Je to tancovanie pre zábavu na tzv. salsa tančiarniach alebo salsa párty. Všetky počas lekcií naučené tanečné prvky, viete tancovať kdekoľvek a akýmkoľvek salserom na svete. To je jeden z dôvodov prečo sa v Martine táto salsa učí. Chlapi sa učia ako partnerky do tanečných variácií viesť (označujú sa po anglicky leaders) a ženy sa učia ako ich vedenie nasledovať a cítiť sa pri tom žensky (označujú sa po anglicky followers).

  Ako sme už spomínali tradičné príležitosti, pri ktorých sa riadne zabavíte, môžete si vyskúšať a uplatniť svoje tanečné zručnosti sa volajú tančiarne alebo salsa párty. Je to udalosť, kde vidieš pravý význam slovného spojenia „social dancing“.

  Na zamyslenie z jazykovedy: V angličtine je výraz „ballroom dance”, ktorý sa u nás prekladá ako „spoločenský tanec” a voľne by sa dal preložiť ako „plesový tanec”.  Takisto je v angličtine alternatíva „social dance”, ktorý u nás nemá presný preklad a voľne by sa dal preložiť ako „spoločenský tanec”.

  Štýly salsy

  Počas našich kurzoch salsy v Žiline a v Martine sa učíme tzv. „cross body lead“ štýl salsy. Niektorí to nazývajú líniová salsa, alebo salsa linea, alebo L.A. salsa (pretože sa tento štýl salsy najviac rozvíjal a rozšíril do sveta z Los Angeles). Pôvod tohto tanca sa pripísať ostrovu Portoriko, preto je tento štýl niekedy označovaný aj portoriko salsa.

  Pre L.A štýl salsy je typické používanie prvku „cross body lead” (po slovensky prevedenie), je to prevedenie partnerky po priamke na druhú stranu, (odtiaľ pochádza názov „líniová salsa“). Výmena miesta tak vytvára dynamické napätie a dáva celému tancu vášeň a svižnú energiu. V našich končinách často spomínaná kubánska salsa je podobná príbuzná. Rozdiel je v tom, že pri kubánskom štýle salsy partner vedie partnerku dynamicky okolo seba a tak vytvárajú rotačný pohyb. Celosvetovo je v Európe aj Spojených štátoch na súťažiach, vystúpeniach, rôznych show viac rozšírený „cross body lead”. Tým, že slovo salsa sa často spája s Kubou je mnohokrát pôvod líniovej salsy nesprávne zamieňaný a spájaný s kubánskou salsou.

  Samozrejme štýlov salsy existuje veľmi veľa. Okrem L.A., ešte N.Y., kolumbijská salsa, kubánska salsa, tzv On1 – na jednotku, alebo On2 – na dvojku,… Po celom svete majú jednotlivé regióny svoj vlastný štýl a každý je trochu špecifický. V našej oblasti sa to dá nazvať „Martin región štýl“.

  Príďte sa zabaviť na naše kurzy salsy a naučte sa s nami tancovať.

  Viac o tanci salsa…

  U koho sme sa učili tancovať salsu, alebo prečo v Martine učíme to čo učíme

  Fernando Sosa a Tropical Gem

  Fernando Sosa je svetovo uznávaná salsaová celebrita. Založil salsovú skupinu Tropical Gem. Tanec a salsa preňho znamená život.

  V súčasnosti Fernandové tanečné akadémie navštívilo cez 1000 študentov. Je učí salsu na tých najznámejších Salsa kongresoch na celom svete. Jeho salsová skupina Tropical Gem sa preslávila tanečnými vystúpeniami a získala si celosvetový obdiv v tanečných komunitách ako jedna z TOP na svete. Tancujú štýlom pre ktorý je špecifická presnosť a rýchlosť. Salsa v ich podaní je nádherná a plynulá. Nájdete tam prvky Afro-kubánskych tancov, Hip Hopu, Jazzu, Salsy a mnohých ďalších.

  Salsa metodika Fernanda Sosu si získala priaznivcov po celom svete. Kvalitné a systematické učebné osnovy zaručujú skvelé výsledky pre každého kto sa chce naučiť tancovať salsu. To bol jeden z dôvodov prečo náš hlavný inštruktor Stevie študoval metodológiu Fernanda Sosu rozhodol sa ju do Žiliny aj Martina. Našou víziou je, že vďaka tomuto know-how sa stane Salsa v Martine známejšia na celom Slovensku.

  Super Mario salsa

  Super Mário je svetovo uznávaný tanečný inštruktor známy aj pod prezývkou „milions move man” (muž, ktorý pozná milión pohybov).

  V súčasnosti Super Mário (vlastným menom Mario Hazarika) pôsobí v Londýne, kde má vlastnú tanečnú školu. Okrem svojho pôsobenia vo Veľkej Británii sa teší veľkej obľube na ja mnohých svetových festivaloch salsy.

  Pedagogicky je Super Mário jeden z najlepších učiteľov salsy v histórii. Preto bol náš hlavný inštruktor Stevie uňho v Londýne študovať všetky úrovne salsy aby sa tejto metodike výuky priučil. Jeho vlastnými slovami:

  SuperMario je jediný inštruktor salsy, po ktorého workshope na festivale som bol schopný učené variácie zľahka tancovať hneď ten večer na párty. Jeho pedagogický prístup má môj obdiv. Inšpiroval ma k tomu aby som mnohé z jeho praktík aplikoval aj na svojich kurzoch.

  Edie The Salsa Freak

  Edie The Salsa Freak ovplyvnila svetovú salsovú scénu veľmi výrazne. Precestovala viac ako šesťdesiatštyri (64) krajín okolo sveta a učila tancovať salsu. Z tých krajín bola v 18 z nich prvá američanka, ktorá tam učila. Začala tancovať v rok 1994 vo veku 30 rokov a vypracovala sa na svetovú celebritu na salsovej scéne. Pre nášho hlavného inštruktora Stevieho bola neskutočnou inšpiráciou a hnacím motorom pri učení salsy. Bola jeho prvá zahraničná učiteľka salsy vôbec. Aj vďaka jej inšpirácii vznikli salsové komunity v Žiline, Martine, Bytči, Považskej Bystrici, Ružomberku a dokonca aj v Rožňave. Oprávnením si zaslúži aby sme ju tu spomenuli ako niekoho kto ovplyvnil martinský a žilinský štýl tancovania.

  Salsa Martin – Ako to vzniklo, alebo nikdy sa nevzdávaj.

  Salsa v Martine v Stevieho podaní začínala na 3 krát. Najprv sme začali na Ľadovni v teraz už neexistujúcom disko podniku. Na prvú lekciu prišli 4 ľudia na druhú 2 a tretia nebola. Stevie sa však nevzdával. Poučil sa a opäť otvoril svoje kurzy. Tentokrát v martinskej plavárni v Shark Gyme. Tam to dostalo prvý impulz a zistil, že martinčania majú záujem o salsu. Vtedy prišlo na kurz cca 20 ľudí z toho 14 žien. Keďže v rámci spolupráce mal zviazané ruky, rozhodol sa nájsť aleternatívne priestory. Nakoniec do tretice konečne úspešné rozbehnutie kurzov bolo na Ľadovni v priestoroch tanečnej školy Katky Lackovej. Tam odštartovala Salsa Martin svoju úspešnú históriu. Odvtedy sa priestory pár krát zmenili. Tancovali sme v Hasičskom dome. Neskôr potom v Disco klube Panter. V súčasnej dobe (píše sa rok 2020) hľadáme nové vhodné priestory.