Tanec salsa Žilina a Martin

L.A. SALSA alebo aký tancujeme štýl salsy

Na našich kurzoch sa tancuje tzv. „cross body lead“ štýl salsy. Niekedy sa to nazýva líniová salsa, alebo L.A. salsa (lebo tento štýl salsy sa rozšíril do sveta z Los Angeles). Niektorí tento tanec volajú portoriko salsa.

L.A štýl salsy je charakteristický používaním prvku “cross body lead”, ktorý sa vykonáva po priamke (odtiaľ pochádza názov „líniová salsa“). Počas tohto prvku si partneri vymieňajú miesta a vytvárajú tak dynamické napätie.

Okrem L.A. štýlu, ešte existuje kubánska salsa, kolumbijský štýl, na jednotku, na dvojku,… Každý región má svoj štýl trochu špecifický. U nás sa tancuje tzv. „Žilina región štýl“.

Príďte sa zabaviť na naše kurzy salsy a naučte sa s nami tancovať.

PREČO JE L.A. SALSA TAK OBĽÚBENÁ?

Je pekná na pohľad. Predovšetkým ženy pri nej vyzerajú krásne. Mnoho figúr L.A. salsy necháva ženy vyniknúť a dáva im priestor na použitie tzv. lady stylingu. Figúry vyzerajú elegantne a žena je pri nich hlavnou ozdobou.

Tento štýl je veľmi obľúbený medzi ženami lebo od mužov dostávajú veľa pozornosti. Muži ho majú radi pretože pokiaľ to sluší ich partnerkám, aj oni vyzerajú dobre.

Každý tanečný štýl, pri ktorom tanečníci cítia a vyzerajú dobre, si nevyhnutne získa obľubu. To je jedným z dôvodov, prečo profesionálni tanečníci na celom svete často do svojich vystúpení a ukážok zaraďujú figúry L.A. štýlu salsy. Mnohé tanečné figúry tohto štýlu sú veľmi jednoduché a pritom efektné. Práve vďaka tejto jednoduchej elegancii sa L.A. salsa aj dobre učí.

Tanečné figúry pri ktorých sa tanečníci cítia dobre a jednoducho sa vykonávajú sú tie najlepšie.

Salsa sa radí do kategórie tzv. „social dance„. To znamená, že všetky tanečné prvky, ktoré sa naučíte na lekciách môžete tancovať s akýmkoľvek salsovým tanečníkom na svete. Spôsobuje to obľúbenosť tanca salsa po celom svete. Chlapi do tanečných prvkov vedú (leaders) a ženy ich vedenie nasledujú (followers). Typické udalosti, pri ktorých si môžete svoje tanečné zručnosti vyskúšať a zabaviť sa pri tom sú tzv. tančiarne alebo salsa párty. To je miesto, kde sa praktizuje spomínaný „social dancing“.

tanec salsa

Odkiaľ v skutočnosti pochádza tento afrokaribský tanec?

Mnohí tvrdia, že tento tanec pochádza z Kuby. Nazývajú ho vášnivý kubánsky tanec. Laici veľmi často spájajú tanec salsa s s prívlastkom Kubánska alebo ho rovno zamieňajú v slovnom spojení Kubánska salsa. Je to trochu neúplné. Kubánska salsa je len jeden so štýlov salsy. Keby sme chceli naozaj šokovať, tak povieme, že nielen kubánska, ale aj LA salsa, alebo lepšie povedané „každá“ má pôvod v Rusku. Prečo?

Zjednodušená verzia: Prvé záznamy o tancovaní na hudbu pochádzajú z Ruska v podobe baletu. Odtiaľ to skočilo na Kubu a Portoriko, kde sa to zmiešalo s africkým folklórom bývalých otrokov. Z kuby a portorika emigranti emigrovali do USA, hlavne do NY a LA a tam to ešte len začalo mať grády, keď sa to ako korenie začalo miešať s ostatnými tancami. A to nie je všetko… Chcete vedieť viac, opýtajte sa na kurzoch inštruktora. V každom prípade, či je to Kubánska salsa, portorikánska, LA, NY, Londýn, Paríž, alebo akákoľvek iná… Aj tak to začalo v Rusku.

Salsa Žilina

Historické začiatky tanečných kurzov salsy v Žiline siahajú až k roku 2003, vtedy boli položené prvé základy salsového zancovania v tomto regióne.

Ako sa píše v žilinsko-salserských historických kuloároch. Leto skončilo a salsa sa vrátila do Guru. Vtedy už existovala skupinka asi 25 stálych salserov, ktorí na svoju salsu nedali dopustiť. Nielenže chodili na kurzy a tančiarne, ale vo svojom voľnom čase pomáhali pri reklame, latino párty… Na kurzoch sa aj naďalej objavovali noví a noví ľudia, pričom niektorí zotrvali a niektorí nie.

Od roku 2004 pretieklo veľa vody a salsa história popísala veľa zmien. Menili sa priestory z GURU, Cabared, Dom umenia FATRA, až po Bosa Nova Club, 54 Coctail club, enjoyclub,… Zmena je život a život je zmena, takže počítam, že zmena priestorov pre kurzy salsy je prirodzený vývoj. V súčasnosti tancujeme v priestoroch Rodinného centra Rozprávka, ktoré sa nachádza v budove pod Čajovňou u Dobrej Víly.

Dlhé roky L.A. štýl v Žiline propagoval a šíril Peter a vďaka nemu aj pretrval. Po Peťovi štafetu prevzal Stevie, ktorý v tom od konca roka 2017 pokračuje.

Salsa Martin

Prvý a jediný propagátor tohto štýlu salsy v Martine je Stevie a jeho tím salsových nadšencov. Historický začiatok kurzov salsy v Martine si niktor poriadne nepamätá. Stevie sa angažuje v organizovaní kurzov salsy od apríla roku 2007 Začínal v Rožňave, potom to odtiaľ skočilo a vznikla Salsa Bytča a z Bytče to preskočilo do Martina. V Martine po 2 neúspešných  pokusoch naštartovať salsovú komunitu to na 3 krát vyšlo. Prvá vlna úšpešných kurzov salsy bola v priestoroch tanečnej školy Katky Lackovej. Tam to všetko začalo. Odvtedy sa priestory pár krát zmenili (podobnosť so Žilinou čisto náhodná) a momentálne sú ustálené.